مقاله ها

انواع کابل مسی | کابل ارت | کابل سه فاز | خرید و استعلام قیمت

 • قیمت کابل مسی

  کابل برق که در سال های خیلی دور طراحی و تولید شد، اکنون با امکانات و تنوع بیشتر در بازار موجود می باشد. سیم و کابل برق طیف گسترده ای از تمام کابل های موجود در بازار را پوشش می دهد. کابل مسی به دلیل کیفیت بالای آن جزء محبوب ترین کابل ها به شمار می رود. از زمان های قدیم برای کابل کشی های مهم و یا به اصطلاح برای ولتاژهای بالا و فشارقوی از کابل مسی استفاده می کردند چون مقاومت کمتر و کیفیت بالاتری دارد و در اثر داغ شدن دچار سوختگی و یا آب شدن نمی شود.

  کابل ارت

  کابل ارت به دلیل ویژگی های متعدد یکی از بهترین سیم و کابل ها در صنعت محسوب می‌شود. این نوع سیم از برق گرفتگی جلوگیری می کند. همچنین به تجهیزات حفاظتی یک عملکرد صحیح را می بخشد. همچنین با استفاده از این نوع سیم می توان ولتاژ گام را کاهش داد.

  کابل برق سه فاز

  کابل برق سه فاز با کیفیت بالایی که دارد برقراری جریان متناوب را در سیم و کابل تسهیل می‌کند. همچنین از توانایی بالایی به منظور تبدیل برق تک فاز به سه فاز را دارد که این کار را با استفاده از اینورتر  به انجام می رساند.

  کاربردهای سیم و کابل برق سه فاز را می توان در موارد زیر مشاهده نمود:

  • دستگاه های صنعتی پمپ از این سیم و کابل برق سه فاز بهره گسترده ای را می برند.
  • در الکتروموتورها و همچنین موتورهای آسنکرون از این نوع سیم استفاده می گردد.
  • سیم سه فاز کاربرد زیادی را در آسانسورهای خانگی دارد.

  لیست قیمت کابل مسی

  کابل مسی 

  لزوم استفاده از کابل مسی با توجه به کاربرد های مختلف آن در صنایع می‌باشد که خواص را ازکاربردهای متنوعی بهره مند کرده است. هادی و یا رسانای کابل مسی از همانطور که از نامش پیدا است، از جنس مس می باشد. مس یکی از پرکاربردترین فلزهایی است که در ساخت کابل های مختلف از آن استفاده می شود. دلیل گستردگی مس رسانای بالای آن است. همچنین به دلیل ویژگی های شیمیایی و فیزیکی که فلز مس از آن بهره مند است، برتری زیادی را نسبت به دیگر موارد از خود نشان می دهد.

  مس به دلیل فلز بودنش دارای غلطک پذیری بالایی است و به راحتی می توان آن را شکل داد. میله مس را به دستگاه های مخصوصی می کشند و پس از آن تبدیل به یک سیم نازک می شود. نقش موثر آن را در صنعت انتقال برق می توان مشاهده کرد.

  کاربرد کابل مسی

  در تقسیم بندی کردن انواع مختلف کابل مسی موارد مختلفی دخیل می باشند که از آن ها می توان به ولتاژ، هادی و یا رسانایی، نصب و… اشاره کرد. مهم ترین این ویژگی ها هادی بودن یک کابل مسی می باشد. به همین دلیل یک کابل مسی بر حسب هادی به دسته ها زیر تقسیم می شوند:

  • هادی کلاس یک
  • هادی کلاس دو
  • هادی کلاس پنج و کلاس شش

  هادی کلاس یک

  هادی کلاس یک به نام تک مفتولی نیز شناخته می شود. دلیل این نامگذاری وجود تنها یک مفتول است. در مقایسه این کابل با انواع دیگر از انعطاف پذیری کم تری برخوردار است اما اگر این کابل را با نوع انعطاف پذیر مقایسه کنیم از انتقال جریان برق بیشتری بهره مند می باشد.

  هادی کلاس دو

  تاریخچه سیم و کابل به زمانی برمیگردد که طرح برپایی خط تلگراف اروپا – هند پیش از سال ۱۸۵۹ (۱۲۳۸ خورشیدی) مطرح بود ولی  برادران زیمنس در این سال بررسی کار را آغاز کردند و آن را وارد مراحل اجرایی نمودند، مسیر این خط تلگراف از پروس آغاز و پس از گذشتن از روسیه و ایران به هند می رسید، کارهای نصب این خط در مسیر ایران در سالهای ۱۸۷۰-۱۸۶۸ ( ۱۲۴۷ – ۱۲۴۹ خورشیدی) انجام گرفت و در حقیقت این سالها را می توان نخستین سالهایی دانست که یک پدیده جدید مدرن صنعتی که به نوعی با برق در ارتباط بود به سرزمین ایران پا گذاشد

  هادی کلاس دو با نام های نیمه افشان، تابیده منظم و استرند شناخته می‌شود. این کلاس از تعدادی مفتول درهم تابیده شده با تابندگی کاملا منظم ساخنه شده است و به همین دلیل به آن نام تابیده منظم داده شده است.

  هادی کلاس دو در 2 نوع مختلف ساخته می شوند. فشرده و غیر فشرده دو نوع مختلف هستند که هر کدام از آن ها ویژگی های مختلفی را به خود اختصاص داده اند. انعطاف پذیری این هادی در بین دو نوع ذکر شده قرار دارد. همچنین این نوع هادی دارای قابلیت جریان برق با نوع شماره یک می باشد.

  هادی کلاس پنج و کلاس شش

  این نوع هادی بیشتر با نام هادی انعطاف پذیر و یا هادی افشان شناخته می شود. از لحاظ تعداد مفتول باید گفت که این نوع کابل مسی دارای تعداد بیشتری از هادی شماره دو است. در صورتی که قطر آن ها کمتر از موارد ذکرشده می باشند. مزیتی این نوع هادی قابلیت انعطاف پذیری بالای آن نسبت به دیگر مدل ها می باشد.

  هادی کلاس پنج و کلاس شش در یک گروه قرار می گیرند و دارای تفاوت جزئی نسبت به یک دیگر می باشند و آن انعطاف پذیری بالاتر گروه شش است.

  قیمت کابل مسی

  قیمت موارد ذکر شده به نوع مواد اولیه ای که در آن ها به کار می روند بستگی دارد که با توجه به اوضاع جامعه این قیمت ها در حال تغییر می باشند و یک روند صعودی و نزولی را به خود اختصاص داده اند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *