عیب یابی و تعمیر

دلایل داغ شدن کابل و انبر جوشکاری چیست؟

 • یکی از حرفه‌هایی که در بخش‌های مختلف صنعتی، ساختمان، راه‌سازی و غیره کاربرد بسیاری دارد جوشکاری است. جوشکاری با وسایل و ابزاری انجام می‌شود که وجود آن‌ها برای تکمیل پروژه لازم و ضروری است، در میان این ابزار کابل جوشکاری یکی از مهم‌ترین وسایل است که وظیفه عبور جریان الکتریکی را به عهده دارد. در جوشکاری برای اتصال دو فلز به یکدیگر و خا‌ل‌جوش باید این دو فلز مذاب را آب کنید که این کار از طریق گرمای جریان الکتریسیته‌ای که در کابل وجود دارد امکان‌پذیر است. بدین ترتیب می‌توان با اتصال یک کابل به انبر جوشکاری و یک کابل اتصال از گرمای الکتریسیته استفاده کرد. 

  رایج‌ترین دلایل داغ شدن کابل جوشکاری

  جوشکاری چندان کار ساده‌ای نیست و نیاز به مهارت دارد، در این کار شما با چالش‌ها و مشکلات مختلفی روبه‌رو خواهید شد که یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها داغ شدن کابل جوش است. ما قصد داریم در این مقاله به بررسی دلایل داغ شدن کابل جوشکاری بپردازیم.    

  عوامل بسیار متعددی وجود دارد که موجب داغ شدن کابل جوشکاری می‌شوند. پس باید مشکل را بیابید و از خراب شدن و آسیب دیدن دستگاه جلوگیری کنید. این عوامل عبارتنداز:

  از عوامل خارجی که یکی از دلایل داغ شدن کابل جوش هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  تماس با مواد شیمیایی

  برخی مواد شیمیایی در صورتی که در تماس با کابل جوش قرار بگیرند موجب واکنش‌های مختلفی می‌شوند که داغ شدن بیش از حد کابل جوش یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. افزایش حرارت کابل موجب افزایش دما و آسیب به دستگاه خواهد شد. 

  اتصال غیراصولی انبر جوش به کابل جوشکاری

  یک سر کابل به انبر مسی متصل می‌شود، برای اتصال ایمن باید قسمت مسی و رسانای کابل کامل زیر انبر باشد تا اتصال برقرار شود. عدم اتصال درست نه تنها موجب داغ شدن کابل جوشکاری می‌شود بلکه به دستگاه هم آسیب می‌رساند.  

   اتصال نامناسب نری و مادگی دستگاه و کابل جوش

  کابل جوش باید روی دستگاه به طور کامل قفل شود در غیراینصورت انرژی از خروجی دستگاه خارج می‌شود و موجب داغ شدن کابل جوش خواهد شد. قفل نشدن نری و مادگی دستگاه موجب کاهش دمای کابل جوش و آسیب دیدگی آن می‌شود. بهتر است قبل از روشن کردن دستگاه از این موضوع اطمینان حاصل کنید. 

  اگر به دنبال دلایل داغ شدن کابل جوش هستید نباید عوامل داخلی را فراموش کنید. 

  وجود مشکل در کابل ارت

  اگر اتصال به زمین به درستی انجام نشود و اتصالی ناقص باشد، مقاومت الکتریکی زیادی وارد مدار می‌شود و همین موضوع موجب داغ شدن بیش از حد کابل جوش خواهد شد. بهتر است برای بررسی این موضوع به دنبال گیره‌های کابل آرت باشید تا به درستی سر جای خود قرار گرفته باشند. 

  کابل جوش غیر استاندارد

  یکی دیگر از دلایل داغ شدن کابل جوشکاری، مناسب نبودن و غیراستاندارد بودن فلز درون کابل است. این فلز باید صد در صد از مس ساخته شده باشد اما به دلیل هزینه بالایی که دارد سازندگان ترجیح می‌دهند فلز درون کابل را از ترکیب مس و آلومینیوم بسازند. این کار شاید هزینه تولید را کاهش دهد اما موجب مقاومت درون کابل جوشکاری خواهد شد. 

  کابل جوشکاری

  شرایط غیراستاندارد و نامناسب کاری هم می‌تواند دلیلی بر داغ شدن کابل جوشکاری باشد. 

  جریان بالا

  گاهی اوقات کار عقب مانده و برای تسریع در روند جوشکاری از جریان بیش از حد و غیراستاندارد استفاده می‌کنند. جریان بیش از حد می‌تواند به دستگاه آسیب بزند و موجب داغ شدن بیش از حد کابل شود. 

  مدت زمان استفاده طولانی

  کابل‌های جوش طول عمر مشخصی دارند و اگر بیش از آن از کابل استفاده کنید ممکن است عملکرد درستی نداشته باشد و بازدهی آن‌ها کاهش پیدا کنند. کهنگی و قدیمی بودن کابل یکی از دلایل داغ شدن کابل جوش به شمار می‌رود.

  وصل کابل های متعدد

  گاهی اوقات ممکن است در پروژه‌ای نیاز به کابل بلندی داشته باشید و از کابل‌های کوتاه‌تر برای افزایش طول آن استفاده کنید. این کار نه تنها موجب گرم شدن کابل جوش می‌شود بلکه موجب اتلاف انرژی خواهد شد. به همین دلیل بهتر است از یک کابل یکنواخت و سالم استفاده کنید. 

  نقص در روکش و عایق کابل

  تکه تکه شدن کابل جوش و نقص در روکش آن یکی از دلایل داغ شدن کابل جوش است. این کار حرارت و نیروی زیادی تولید می‌شود و در نهایت منجر به داغ شدن کابل جوش خواهند شد. یک کابل استاندارد باید عایق و روکش سالم و بدون خوردگی و پوسیدگی داشته باشد. 

  طول نامناسب کابل جوش

   کوتاهی و بلندی غیراستاندارد و بیش از اندازه می‌تواند یکی از دلایل داغ شدن کابل جوشکاری باشد. این عامل با افت جریان خروجی و افزایش آمپر مقاومت دستگاه را بالا می‌برد و بدین ترتیب حرارت درون سیم افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل باید طول کابل جوشکاری را با توجه به بزرگی و وسعت پروژه انتخاب کنید. 

  خطرات داغ شدن کابل جوشکاری

  یکی از مهم‌ترین ابزاری که در جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند کابل‌های جوشکاری هستند، این کابل‌ها مانند شریان‌های حیاتی وظیفه انتقال انرژی را به عهده دارند به همین دلیل باید از کیفیت مناسب و قدرت خوبی برخوردار باشند. متاسفانه امروزه نمونه‌های تقلبی و بی‌کیفیت این محصول در بازار داخلی دیده می‌شود، در زمان خرید از اصل بودن کالا مطمئن شوید.
  کابل جوشکاری در صورتی که داغ شود هم می‌تواند به دستگاه جوشکاری آسیب جدی برساند هم ممکن است در اثر داغ شدن موجب آتش‌سوزی و حوادث ناگواری شود. 

  بیشتر بخوانید:
  بهترین برند سیم و کابل در ایران

  خرید بهترین کابل جوشکاری

  علت داغ شدن انبر جوشکاری

  • رسانایی ناکافی: انبر باید رسانای خوبی باشد، در غیر این صورت گرمای زیادی تولید می‌شود.
  • شل بودن انبر: اتصال ضعیف بین انبر و الکترود/قطعه کار، باعث ایجاد مقاومت و گرمای زیاد می‌شود.
  • طول نامناسب کابل: کابل‌های خیلی کوتاه یا خیلی بلند، باعث افت جریان و افزایش مقاومت شده و انبر را داغ می‌کنند.
  • کیفیت نامناسب: کابل و انبر بی‌کیفیت، رسانایی پایینی دارند و گرمای زیادی تولید می‌کنند.
  • نقص فنی دستگاه: نقص فنی در دستگاه جوشکاری می‌تواند باعث داغ شدن انبر شود.
  • جریان بیش از حد: جریان بیش از حد مجاز، انبر را داغ می‌کند.
  • استفاده نادرست: استفاده نادرست از انبر، مانند نگه داشتن الکترود با زاویه نامناسب، می‌تواند باعث داغ شدن آن شود.

  خرید بهترین کابل جوشکاری

  در این مقاله سعی کردیم به دلایل داغ شدن کابل جوشکاری اشاره کنیم، با شناخت این دلایل قطعا می‌توانید از داغ شدن کابل و آسیب به دستگاه جلوگیری کنید. برای خرید یک کابل جوش با کیفیت باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید. یک کابل با کیفیت نباید در اثر قرار گرفتن در برابر عوامل خارجی یا محیط‌های مختلف دچار ترک خوردگی و پوسیدگی شود، کابل استاندارد باید دارای لوگوی شرکت تولید کننده باشد. یک کابل استاندارد از مس ساخته شده تا رسانای کامل و بی عیب و نقصی باشد.
  با شناخت دلایل اصلی داغ شدن کابل جوشکاری و نکات مهم در زمان خرید قطعا می‌توانید یک کابل جوش مناسب و با کیفیت را خریداری کنید. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *