مقاله ها

وایرشو چیست؟| انواع و جدول رنگ بندی وایرشو

 • در برق‌کشی‌های ساختمانی و سایر کارهای الکتریکی، برای اتصال یک سیم در ترمینال از انواع سرسیم و وایرشو استفاده می‌کنند. معمولا سیم‌کشی ساختمان به دو روش توکار و روکار انجام می‌شود که در قسمت توکار از سیم‌های مخصوص با چند لایه عایق در زیر گچ استفاده می‌کنند. این سیم‌ها درون لوله‌های خرطومی یا PVC قرار می‌گیرد و به کمک فنر مخصوص سیم‌کشی، سیم‌های برق را درون آن کار می‌گذارند.
  اما در سیم کشی روکار با وجود اینکه سیم‌ها از لوله‌های مختلفی عبور می‌کنند و با بست مهار می‌شوند بیشتر برای حفاظت وایرشو، ترمینال، سرسیم و غیره از آن استفاده می‌کنند. نصب وایرشو بسیار آسان است و برای اتصال سریع در ترمینال از آن استفاده می‌کنند، این نوع اتصال یک اتصال امن و مطمئن است. 

  در ادامه با وایرشو، کاربردهای آن، مزایای استفاده از وایرشو و جدول رنگ‌بندی انواع وایرشو آشنا خواهید شد. 

  وایرشو چیست؟

  وایرشو وسیله‌ای است که از آن برای اتصال کابل‌ها به وسیله برقی، سایر سطوح و مکانیزم‌های مختلف استفاده می‌کنند. وایرشو می‌تواند از پخش شدن رشته‌های سیم افشان جلوگیری کند و موجب کاهش میزان برق گرفتگی شود. گیره‌های اتصال سیم به باطری خودرو، انتهای کابل‌های جامپر نمونه‌هایی از وایرشو هستند که برای اتصال آن‌ها از روش‌های مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‌کنند. در ساخت وایرشو از فلزات مختلفی چون مس، برنج، فسفر، برنز و طلا استفاده می‌کنند. 

  نحوه اتصال وایرشو چگونه است؟

  برای اتصال وایرشو باید توجه داشته باشید که قسمت عایق وایرشو و سیم برق روی یکدیگر باشند و قسمت هادی وایرشو هم بر روی بخشی از سیم که لخت است و روکش ندارد قرار بگیرد. برای لخت کردن سیم باید از چسب برق استفاده کنید تا خطر این اتصال را کاهش دهد.
  بعد از اینکه از نحوه اتصال صحیح این دو بخش مطمئن شدید باید با دستگاه پرچ، وایرشو و سیم را یکی کنید و در نهایت با کمک پیچ وایرشو را در محل ثابت کنید. 

  نحوه اتصال وایرشو

   

  انواع وایرشو را بشناسید

  وایرشو با توجه به کاربرد فراوانی که دارد دارای انواع مختلفی است:

  1. وایرشو تکی روکش‌دار: این نوع وایرشو لوله‌ای مانند است و برای اتصال آن باید سیم را به اندازه کافی لخت کنید و تا به قسمت پلاستیکی وایرشو متصل شود. برای یک اتصال درست قسمت هادی سیم باید در وایرشو قرار بگیرد و برای انجام این کار می‌توانید از دستگاه پرس استفاده کنید.
   برای اطمینان بیشتر قسمت مسی سیم باید داخل وایرشو قرار بگیرد و برای محکم شدن آن باید کمی از قسمت روکش‌دار هم وارد وایرشو شود. 
  2. وایرشو دوبل روکش‌دار: قسمت پلاستیکی این وایرشو به شکل مخروط است تا سیم به راحتی در آن قرار بگیرد. در قسمت فلزی وایرشو هم باید دو سیم اصلی قرار بگیرند و برای اطمینان خاطر آن‌ها را پرس کنید تا محکم شوند.
   از وایرشو دوبل روکش‌دار معمولا در زیر ترمینال و کلیدهای برق استفاده می‌شود و پیچ را بر قسمت فلزی آن نصب می‌کنند. 
  3. وایرشو بدون روکش: در این نوع وایرشو قسمت روکش دار یا پلاستیکی وجود ندارد، از آن می‌توان برای اتصال سیم‌های مختلف استفاده کرد. 

  جدول رنگ بندی انواع وایرشو

  جدول رنگبندی وایرشو

   

  کاربردهای مختلف انواع وایرشو 

  هرجایی که سیم وجود داشته باشد قطعا وایرشو در رنگ‌ها و سایز‌های مختلف وجود دارد. از وایرشو بیشتر در تابلو برق، سیم کشی خودرو و سایر وسایل نقلیه، کامپیوتر، سیم کشی ساختمان‌های مسکونی و دیگر وسایل الکتریکی استفاده می‌شود. 

  جنس وایرشو از چیست؟

  وایرشو از فلزات مختلفی ساخته شده است:

  • آهن
  • مس
  • برنج
  • آلومینیوم
  •  استیل 

  در میان این فلزات مس، از رایج‌ترین و مهم‌ترین فلزاتی است که در ساخت وایرشو از آن استفاده می‌کنند. یکی از بهترین رساناها فلز مس است که بیشترین کاربرد را دارد و با درصد خلوص بالای خود(99 درصد) در برابر آب و اسید، خوردگی بسیار کمی پیدا می‌کند.
  سیم‌ها زمانی که به دستگاه وصل می‌شوند نمی‌توانند انرژی برق مورد نیاز دستگاه را تامین کنند و به یک هادی برق نیاز دارند تا امکان اتصال به ترمینال را برای آن‌ها مهیا کند. 

  وایرشو

  مزایای استفاده از وایرشو 

  • با استفاده از وایرشو دیگر نیازی به چسب برق نخواهید داشت. 
  • شرایط یک اتصال ایمن و بسیار محکم را مهیا می‌کند. 
  • از به وجود آمدن اتصالات و برق گرفتگی جلوگیری خواهد کرد. 
  • موجب تسریع در روند کار می‌شود. 
  • به بالا رفتن ایمنی کار و عایق شدن سیم‌ها کمک بسیاری می‌کند. 
  • قیمت مناسبی دارد و یک گزینه مقرون به صرفه است. 

  در این مطلب سعی داشتیم تا به طور کامل شما را با وایرشو آشنا سازیم، همانطور که به آن اشاره کردیم وایرشو با ویژگی‌های خاص خود، دارای کاربرد فراوانی است و با مقاومت و استحکام خود از بروز مشکلات و صدمات جبران ناپذیر در بخش الکتریکی جلوگیری می‌کند. 

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *