دسته‌بندی نشده

معرفی و اصالت سنجی انواع سیم افشان

معرفی انواع سیم افشان
 • در حوز‌ه‌های ساختمانی و تجهیزات مکانیکی و برقی، سیم و کابل‌ برق جزو ضروریات هستند. کابل‌ها به عنوان بخش مهمی از حوزه انتقال و کنترل برق به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می‌شوند و تعجبی هم ندارد که تنوع بسیار بالایی در نوع ساخت، جنس و کاربرد داشته باشند. کابل‌های مختلف با توجه به کاربرد و ساخت می‌توانند به دو دسته تک رشته‌ای و مفتولی و چند رشته‌ای یا همان سیم افشان تقسیم شوند که در این مقاله بیشتر به نوع دوم می‌پردازیم.

  سیم

  سیم افشان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

  کابل وسیله‌ای متشکل از دو یا چند سیم است که معمولاً از یک هادی فلزی، مواد عایق و غلاف کابل تشکیل شده است. سیم افشان کابلی است که از چند هادی تشکیل شده است. ویژگی اصلی آن این است که می‌تواند چندین سیگنال الکتریکی را به طور همزمان منتقل کند، بنابراین برای سیستم‌های کنترل ولتاژ پایین و سیستم‌های ارتباطی مانند انتقال داده، خطوط تلفن و … مناسب است. تعداد هادی‌ها در انواع سیم افشان زیاد است و در نتیجه تداخل الکترومغناطیسی متقابل افزایش می‌یابد، اما استفاده از مواد محافظ مناسب می‌تواند تاثیر تداخل الکترومغناطیسی را به طور موثر کاهش دهد.

  هر کابل سیم افشان اصولا دارای یک پوسته بیرونی است که همه اجزای داخلی را در بر می‌‌گیرد. این پوسته بیرونی معمولا از جنس PVC و یا پلی‌اتیلن است که گاهی اوقات یک لایه داخلی آلومینیومی هم دارد. این لایه آلومینیومی معمولا به عنوان محافظ الکترومغناطیسی به کار می‌رود و در خیلی از کاربردها، مقاومت مکانیکی بسیار خوبی هم ایجاد می‌کند و دوام کابل را بیشتر می‌کند. در برخی از موارد، هر یک از شبکه‌ها و رشته‌ سیم‌های داخلی سیم افشان خودشان دارای پوشش مخصوص هستند که برای محافظت بیشتر به کار می‌رود. در اغلب موارد سیم افشان در انتها شکافته می‌شود و به هر یک از این عناصر اجازه می‌دهد تا به هر چیزی که برای انجام عملکرد خود نیاز دارند متصل شوند.

   

  انواع سیم افشان به طور کلی بسیار سخت، بادوام و مقاوم در برابر آسیب‌های سنگین هستند. آن‌ها می‌توانند فضاهای کوچک را پوشش دهند و بهترین تجربه کاربری را به شما ارائه دهند. این کابل‌ها عدم تداخل الکتریکی را تضمین می‌کنند و عملکرد کابل را افزایش می‌دهد، در نتیجه برای کاربردهای مهم و جاهایی که دوام کابل اهمیت بالایی دارد می‌توانید به آن‌ها تکیه کنید.

   

  انواع سیم افشان بر اساس نوع هادی و ولتاژ

  از نظر نوع هادی می‌توان سیم افشان را به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد. معروف‌ترین آن‌ها سیم افشان با هادی مس، سیم افشان با هادی آلومینیومی و مدل ترکیبی است. همچنین می‌توان گفت به طور کلی قیمت سیم افشان با هادی آلومینیومی از مدل سیمی بیشتر است. از نظر ولتاژ، تنوع سیم افشان بسیار بالاست و به همین دلیل نمی‌توان تنها یک طیف مشخص را برای آن نام برد. با این وجود معروف‌ترین ولتاژهای سیم افشان که می‌توانید در فروشگاه لوازم برقی و الکترونیکی ببینید، دو مدل سیم افشان با ولتاژ ۵۰۰/۳۰۰ ولت و سیم افشان با ولتاژ ۷۵۰/۴۵۰ است که هر یک کاربردهای مخصوص به خود را دارند. به طور مثال مدل اول برای استفاده درون لوله‌ها و در بافت‌های گچی و … و مدل دوم در مورد وسایل الکترونیکی، شرایط محیطی خشک و استفاده در حفاظت از سیستم‌‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این موارد سیم افشان از نظر سطح مقطع و البته تعداد هادی‌ها نیز تنوع بسیار بالایی دارد که انتخاب آن کاملا به کاربرد مورد نظر مربوط است.

   

  کاربردهای مختلف سیم افشان

  همانطور که اشاره شد، سیم افشان انواع بسیار متنوع و مختلفی دارد و برای همه نوع کاربردها، به‌ویژه آن‌هایی که نیاز به حجم بالایی از کابل‌ها دارند، استفاده می‌شوند. کاربرد سیم افشان اغلب در تجهیزات الکترونیکی و برای کاربردهایی که فضا محدود است، مانند هواپیما و تجهیزات پزشکی است. سیم افشان همچنین به ‌طور گسترده در سرگرمی استفاده می‌شوند، به طوری که سالن‌های کنسرت و تئاتر اغلب از کابل‌هایی استفاده می‌کنند که برق، داده و AV را با هم ترکیب می‌کنند تا از وجود انبوهی از کابل‌ها در سراسر صحنه جلوگیری کنند. در این مورد که به این کابل snake نیز گفته می‌شود، کابل در قسمت انتهایی جدا شده و به اتصال‌ دهنده‌‌های مختلف وصل می‌شوند.

  کاربرد سیم افشان تنها به موارد صنعتی محدود نمی‌شود و در آپارتمان‌‌ها و ساختمان‌ها نیز کاربرد دارد. به طور مثال، ساختمان‌های آپارتمانی اغلب دارای کابل‌‌های کواکسیال هستند که خطوط تلویزیون را تامین می‌کند و در زیرساخت‌های شهری نیز موارد استفاده از این نوع کابل بسیار زیاد است. در اتصال دوربین‌های مدار بسته، اتصالات اترنت و فیبر نوری نیز سیم افشان به صورت گسترده استفاده می‌شود.

  کاربردهای مختلف سیم افشان

  سیم افشان

  تفاوت سیم افشان با سیم مفتولی و سیم تک رشته

  کابل تک رشته‌ای کابلی است که فقط یک هادی دارد. ویژگی اصلی آن این است که عملکرد عایق بالا و قابلیت تحمل ولتاژ خوبی دارد و برای انتقال ولتاژ بالا و جریان زیاد مناسب است. از آن جایی که کابل تک‌رشته‌ای یا کابل مفتول فقط یک هادی دارد، تداخل الکترومغناطیسی بسیار کمتری نسبت به کابل چند رشته‌ای ایجاد می‌کند که برای کاربردهایی که به دقت بالایی نیاز دارند، مهم است. این نوع کابل قطر بیرونی کوچک و عملکرد ضد خوردگی خوبی نیز دارد که برای نصب در فضاهای باریک مناسب است. در مقابل کابل های چند هسته‌ای حداقل دو (یا بیشتر) هادی دارند و معمولاً در کنترل ولتاژ پایین یا سیستم‌های ارتباطی استفاده می‌شوند.

  در ساده‌ترین حالت می‌توان گفت هر جایی که نیاز به توان بیشتر، عملیات نصب پیچیده‌تر و بیشتر و شرایط کاری سخت‌تری وجود داشته باشد، این نوع کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد و فضا نیز از مهم‌ترین عواملی هستند که سبب می‌شوند انتخاب سیم افشان انتخاب ارجحی نسبت به سیم مفتول و تک رشته باشد. این نوع کابل می‌تواند عملکردهای متعددی را ارائه دهد و در واقع به جای نصب چندین کابل مفتول برای کاربردهای مختلف، می‌توان با نصب یک سیم افشان در استفاده از فضا صرفه جویی کرد. به علاوه انعطاف پذیری در انواع سیم افشان بهتر است، بنابراین می‌تواند از این کابل در مکان‌هایی که حرکت بیشتری وجود دارد استفاده کرد.

  سیم تک رشته برای کاربردهایی که نیاز به انتقال ولتاژ و جریان بالا دارند مانند پالایش نفت، صنایع شیمیایی، متالورژی و سایر صنایع مناسب است. در مقابل انواع سیم افشان برای ارتباطات، انتقال داده‌ها، سیستم‌های کنترل، انتقال سیگنال راه آهن و زمینه‌های مشابه مناسب هستند و همچنین می‌توانند برای تامین برق تجهیزات الکتریکی داخل ساختمان‌ها و انتقال سیگنال روی ربات‌ها و تجهیزات مکانیکی استفاده شوند.

  بیشتر بخوانید:
  تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف

   

  تشخیص سیم افشان استاندارد از تقلبی

  مانند هر محصول دیگری، خرید انواع سیم افشان فیک و تقلبی و بی نام و نشان ممکن است مشکلات زیادی را ایجاد کند. از نکاتی که به شما کمک می‌کند قابل اعتماد بودن سیم افشان را چک کنید، وجود نشان اختصاری است که اصولا روی بدنه سیم حک می‌شود. به علاوه استانداردهایی برای کاربرد سیم افشان و نوع آن وجود دارد که می‌تواند با مشخصات کابل انتخابی خود تطبیق دهید.

  به طول مثال این که ضخامت پوشش پی وی سی با اندازه استاندارد یکی باشد مسئله بسیار مهمی است، زیرا ضخامت کمتر امکان آسیب دیدن سیم را بیشتر می‌کند و از طرفی ضخامت بیش از حد نیز ممکن است کاربرد سیم را با مشکل مواجه کند. از طرف دیگر جنس هادی باکیفیت و با خلوص بالا نیز از موارد بسیار مهم دیگر است که از روی کیفیت ظاهری مانند براقیت و یکدست بودن سیم‌ها تا حدود زیادی قابل تشخیص است. از برندهای خوب ایرانی در این حوزه می‌توان به البرز الکتریک نور، نوید و ارتباط الکتریک اشاره کرد. در کنار این نکات، خرید از فروشگاه لوازم برقی مطمئن و معتبر نیز می‌تواند خیال شما را از کیفیت کابل خریداری شده راحت کند.

  بیشتر بخوانید:
  تفاوت سیم افشان و کابل افشان چیست؟

  خرید انواع سیم افشان با بهترین کیفیت

  سیم افشان یکی از انواع کابل است که در تنوع بالایی از مدل‌ها و اندازه‌ها برای کاربردهای مختلف، از موارد صنعتی گرفته تا استفاده‌های خانگی به کار می‌رود. اصل بودن و کیفیت بالای سیم افشان تاثیر زیادی در کارایی و کاربرد سیم افشان دارد. با انتخاب فروشگاه اینترنتی الفبای برق می‌توانید انواع سیم افشان و کابل تک رشته را با کاربردهای مختلف و با بهترین قیمت و کیفیت پیدا کنید و از یک خرید مطمئن لذت ببرید.

   

  سوالات متداول

  بهترین برند ایرانی سیم افشان کدام‌ها هستند؟

  از بهترین برندهای ایرانی سیم افشان می‌توان به برند البرز الکتریک نور، پارس صنعت رسانا و نوید اشاره کرد.

  دوام سیم افشان چقدر است؟

  جالب است بدانید که یک سیم افشان استاندارد بین ۳۵ تا ۵۰ سال عمر می‌کند.

  چگونه سیم افشان ایراد دار را تشخیص دهیم؟

  وجود داغی بیش از حد و غیر طبیعی در سیم، وجود شکستگی و پارگی قابل مشاهده در محافظ سیم و نوسانات جریان می‌توانند نشان دهنده وجود مشکل در کابل سیم افشان باشند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *