دسته‌بندی نشده

انواع کابلشو را با تصویر بشناسید

انواع کابلشو
 • امروزه برای اتصال سیم‌ برق از کابلشو استفاده می‌کنند که نسبت به روش‌های قدیمی بسیار ایمن‌تر است، آیا با کابلشو آشنایی دارید؟
  کابلشو یکی از مهم‌ترین قطعاتی است که در صنعت برق از آن استفاده می‌کنند و قادر است با ایمنی بالا دو سیم را به یکدیگر متصل کند و موجب انتقال انرژی بین دو نقطه شود.
  کابلشوها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آن‌ها کاربرد متفاوتی دارند. در ادامه این مطلب با ما باشید تا با انواع کابلشو و تقسیم بندی انواع کابلشو بر اساس جنس، موقعیت نصب و نوع اتصال بیشتر آشنا شوید.

  کابلشو چیست؟

  کابلشو یک قطعه اتصالی است که از آن برای اتصال کابل به پایانه‌های دستگاه‌های الکتریکی استفاده می‌کنند، کابلشو می‌تواند یک اتصال ایمن و دائمی ایجاد کند و در مکان‌هایی که اتصال مستقیم غیرممکن و ناخوشایند است استفاده از کابلشو بهترین گزینه خواهد بود. طبق تحقیقات انجام شده بیشتر خرابی‌های برقی ناشی از خرابی اتصالات است، با یک اتصال ایمن و درست می‌توانید آمار خرابی را کاهش دهید.  کابلشو با ویژگی‌های بسیاری که دارد باعث شده تا بتوانید از آن در بخش‌های مختلفی استفاده کنید.

  در گذشته برای اتصال دو سیم به یکدیگر ابتدا عایق آن‌ها را می‌بریدند تا بتوانند دو سیم را به هم بپیچند، این روش بسیار خطرناک بوده و اصلا ایمنی درستی نداشت. استفاده از کابلشوها علاوه بر ایمنی بیشتر، موجب اتصال صحیح و درست سیم‌ها به یکدیگر می‌شوند.

  بیشتر بخوانید:
  کابلشو چیست

  انواع کابلشو از نظر موقعیت نصب

  کابلشو از نظر موقعیت نصبی که دارد به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند:

  • کابلشو هادی: این موقعیت نصب کابل‌های شبکه و ارتباطی، کابلشو را بسیار مرتب درون شیارهای خاصی قرار می‌دهد.
  • کابلشو عمودی: کابلشوهایی هستند که در قسمت طولی پایین و بالای تجهیزات و دستگاه‌ها نصب می‌شوند، در این موقعیت نصب کابل‌ها به صورت عمودی در حلقه‌هایی قرار می‌گیرد.
  • کابلشو افقی: در این موقعیت نصب کابل‌ها به صورت افقی و مستقیم قرار می‌گیرند و بیشتر برای مسیریابی کابل از این روش نصب استفاده می‌کنند.
  • کابلشو رومیزی: کابلشو رومیزی به روی میز محیط‌های کاری استفاده می‌شود و دارای ماژول و قاب‌هایی است که کابل‌ها را از دید مستقیم استفاده کننده‌ها پنهان می‌کنند.
  • کابلشو صنعتی: همانطور که از نامشان پیداست برای محیط‌های صنعتی از این موقعیت نصب کابل استفاده می‌کنند، تمامی کابل‌های وصل شده با این روش در برابر عوامل خارجی مانند گرد و غبار، رطوبت، تغییرات دما و غیره بسیار مقاوم هستند.

  انواع کابلشو از نظر موقعیت نصب

  انواع کابلشو از نظر جنس

  از فلزات مختلفی در ساخت انواع کابلشو استفاده کرده‌اند که رایج‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها عبارتنداز:

  • آلومینیومی: یکی از کابلشوهای رایج که استفاده از آن‌ها بیش از مدل‌های دیگر است کابلشو آلومینیومی نام دارد که بیشتر برای سیم‌ها و کابل‌هایی که از جنس آلومینیوم هستند استفاده می‌شود. این کابلشو ضدزنگ بوده و از مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل محیطی برخوردار است  در حال حاضر در انواع مختلفی چون کابلشوهای دوسوراخه، چهار سوراخه، زاویه‌دار، پیچی و استاندارد تولید می‌شود.
  • مسی: این نوع کابلشو از یک لوله مسی ساخته شده است که درصد خلوص مس به کار رفته در آن 99.5 بوده و هیچ حفره و درزی روی آن وجود ندارد. با توجه به اینکه مس بهترین هادی جریان الکتریکی است کابلشوهای تولید شده از این فلز هم انواع مختلفی دارند و در بخش‌های بسیاری کاربرد خواهند داشت. این کابلشو به دلیل استفاده از مس قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر مدل‌ها دارد و در برابر اکسیداسیون و سایر عوامل خارجی مقاوم است.
  • بی متال: از کابلشو بی متال زمانی استفاده می‌کنند که جنس هادی و محل اتصال با یکدیگر تفاوت داشته باشند و از اکسیداسیون جلوگیری کنند. استفاده از این نوع کابلشو در انتقال جریان الکتریکی از کابل‌ها و سیم‌های آلومینیومی که سطح مقطع دایره و نیم دایره دارند گزینه مناسبی است.  کابلشو بی متال از مس و آلومینیوم با خلوص 99.5 درصد ساخته شده است.
  • پلاستیکی: برای ساخت کابلشو در برخی مواقع از  PVC (پلی وینیل کلراید) یا ABS اکریلونیتریل بوتادین استایرن استفاده می‌کنند. کابلشوهای پلاستیکی بسیار سبک، قدرت عایق بالا و بسیار مقرون به صرفه هستند که در محیط‌های اداری و داخلی از آن استفاده می‌کنند.
  • سیلیکونی: کابلشوهایی که از جنس سیلیکون ساخته شده‌اند و به دلیل مقاومت در برابر دمای بالا یا پایین، ارتعاشات و حساسیت در محیط‌های صنعتی و خاص استفاده می‌شوند.
  • نایلونی: کابلشو نایلونی از جنس پلی آمید ساخته شده و در برابر خوردگی، سایش و حرارت بسیار مقاوم هستند و در بخش‌های صنعتی بیشتر از آن‌ استفاده می‌کنند.
  • فایبرگلاس: یکی از انواع کابلشو که جنس شیشه‌ای دارد و در برابر مواد و حرارت شیمیایی می‌تواند یک عایق بسیار قوی باشد، کابلشو فایبرگلاس است. به همین دلیل در بخش‌های صنعتی و محیط‌‌های ناامن از این کابلشو استفاده می‌کنند.

  کابلشو آلومینیومی

  انواع کابلشو از نظر نحوه اتصال

  کابلشوها به روش‌های مختلفی متصل می‌شوند:

  • کابلشو قفلی: این کابلشو با کمک قفل‌های ریزی که روی آن تعبیه شده موجب اتصال کابل می‌شود و از جدا شدن ناگهانی آن هم جلوگیری خواهد کرد.
  • کابلشو چسبان: در این شیوه اتصال کابل‌ها با استفاده از چسب روی دیوار، سقف و سایر سطوح ثابت می‌شوند. برای نواحی که نیاز به نصب موقتی دارند یا نمی‌خواهند دیوار سوراخ شود بهترین گزینه است.
  • کابلشو مغناطیسی: در این شیوه اتصال برای نگهداشتن کابل‌ها در کنار یکدیگر از نئودیمیوم استفاده می‌کنند و کابل‌ها به صورت مستقیم متصل می‌شوند.
  • لحیمی: این کابلشوها از نظر نحوه اتصال و نصب در محل با سایر کابلشوها تفاوت بسیاری دارد، در این نوع کابلشو سرسیم‌ها و سرکابل‌ها با لحیم ثابت می‌شوند و از این نظر ایمنی بسیار بالایی دارند. برای نصب این کابلشو باید با ظرافت و دقت بسیاری لحیم‌کاری را انجام دهید و مرزهای سیم و کابلشو مشخص و واضح باشند. در کابلشو لحیمی سیم‌ها به جای قرار گرفتن داخل کابلشو در سر کابل به یکدیگر لحیم می‌شوند.
  • پرسی: یکی دیگر از انواع کابلشو که طبق استاندارد ساخته شده‌ است و بعد از نصب بسیار با دوام و مقاوم هستند، کابلشو پرسی نام دارد که بیشتر برای اتصال سیم‌های افشان از آن استفاده می‌کنند و در زمان نصب سیم‌ها داخل کابلشو کامل پرس می‌شوند. این نوع کابلشو ایمنی بسیار بالایی دارد و احتمال اختلال در جریان الکتریکی در آن بسیار کم است.
  • پیچی: این نوع کابلشو با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند دارای سرپیچ‌های مخصوصی هستند که با دو پیچ سیم‌ها را در کنار یکدیگر ثابت نگه ‌می‌دارد. کابلشو پیچی برای اتصال نیازی به پرس ندارد زیرا گشتاور مناسب پیچ‌های کابلشو برش خورده‌اند.

  انواع کابلشو از نظر اتصال

   

  مهم‌ترین تجهیزات اتصالات سیم و کابل

  کابلشوها با ویژگی‌های مختلفی که دارند به عنوان یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات اتصالات سیم و کابل شناخته می‌شوند. در صورت عدم استفاده از کابلشوی مناسب، ممکن است مدار الکتریکی دچار اتصالی و آتش سوزی شود. بنابراین استفاده درست و بجا از کابلشوها بسیار دارای اهمیت است. کابلشو ها، امروزه در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شوند و هر یک از آن‌ها در بخش‌های خاصی کاربرد دارند. خریداران می توانند کابلشوی مد نظر خود را با مناسب ترین قیمت از الفبای برق خریداری کنند. در این وبلاگ سعی کردیم اطلاعات جامعی درباره کابلشو و انواع آن در اختیارتان قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در صنعت برق، مجموعه وبلاگ های الفبای برق را دنبال کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *